Multigreen Nasıl Çalışır ?

Yeni Nesil bir yaprak gübresi olan Multigreen, Doğal Kalsiyum Karbonat, Silisyum ve az miktarda Magnezyum, Demir, Çinko ile birlikte bazı İz elementler içerir.

 Mikro taneciklerden oluşan Multigreen’in partikülleri bitkiler tarafından kolaylıkla emilebilir. Yapraktan uygulandığında; Mikron düzeyde küçültülmüş yapısı sayesinde, Yaprak hücresinden (Stomalardan) geçerek, hücre içerisinde aktivasyon oluşturur. Bitki sıvısı içerisindeki İyonlar ile Multigreen içeriğindeki iyonlar aktifleşerek, bu hareketi Bitkinin birçok noktasına taşır.

CaCO3 → CaO+CO2

Kalsiyum (Ca) Etkisi:

 Yüksek oranda CaO ( %40 civarı) içeren Multigreen; Bitki Hücre Duvarı için çok önemli olan ve bitkinin gücünü arttıran Kalsiyumu, çok küçük  yapısı sayesinde direkt hücre içine taşır. Böylece ağır bir element olan ve topraktaki diğer taşıyıcı elementlere ihtiyaç duyan Kalsiyum, bitkiye doğrudan ulaşarak güç ve besin sağlar.

    Kalsiyumun en önemli katkısı bitkilerin iyileşmesini hızlandırmasının yanında, meyve ve sebzelerin dış etkenlere karşı güçlenmesini sağlamasıdır. Kloroplast ve Polifenol miktarının artması bitkiyi dirençli hale getirir ve kalitesini yükseltir. Bitkilerin koruyucu yüzeyleri büyür ve güçlenir. Daha Büyük ve Koyu Yeşil Yaprak formu oluşur.

Karbondioksit (CO2) Etkisi:

  Fotosentez için gerekli olan en önemli iki faktör ışık ve karbondioksittir. Multigreen; uygulandığı bitkinin yapraklarında Açık Renk İz Bırakır. Bu İz sayesinde hem yaprak yüzeyi ve meyve korunur hem de bitkinin güneş ışığını  optimum alması sağlanır. Işığın daha etkin kullanımı Fotosentez Etkinlik Hızını Arttırır. Ayrıca, CaCO3 çözülmesi; Karbon zincirinde aktivasyonu güçlendirir.

  Bu sayede enzim aktivitesi artar, bağışıklık sistemi güçlenir, bitki daha sağlıklı ve dirençli bir yapıya kavuşur. Bitkilerin renkleri daha canlı ve daha belirgin olur. 

Silisyumoksit (SiO) Etkisi: 

   Multigreen uygulandığında, içeriğindeki Silisyum bitki yüzeylerine tutunarak, hücre duvarının gelişmesine ve korunmasına fayda sağlar. Silisyum, bitkilerde büyüme için çok önemli mineral besin maddelerinden biridir.  Bitkilerin iç ve dış streslere karşı savunmasını güçlendirir. Silisyumun, yaprak ve meyve üzerinde kaplanmış halde olması, böceklerin yaprak yüzeyinden bitki öz sıvısı emme işini zorlaştırır ve bitkiyi böceklere karşı daha korunaklı yapar. Aynı zamanda terlemesini azaltarak, bitkinin su stresine karşı daha dirençli olmasına yardımcı olur.

 

Önemli bilgilendirme: ’’Multigreen-Türkiye’’ ürün etiketinde sadece CaO miktarı belirtilmiştir. Ürün analiz raporunu, ’’Belgeler’’ bölümünden inceleyebilirsiniz.